Tiny House (Küçük Ev) Neden Tercih Ediliyor?

Tiny House (Küçük Ev) Neden Tercih Ediliyor?

Gezen evler neden tercih ediliyor? Taşınabilir gezen ev sahiplerinin, küçük ev trendini tercih etmelerinin birçok nedeni vardır. Hayatlarını basitleştirmesi, özgürlük hissî vermesi, sürdürülebilirlik sağlaması ve ekonomik olması gibi; tiny house yaşamı daha nice avantajlar sunmaktadır. Bu yazıda, küçük evlerdeki (tiny house) modüler yaşam alanlarından; daha az tüketimle daha çok tasarruf sağlamasından ve çevresel sürdürülebilirlik faktöründen bahsedilmiştir.

Tiny House Modüler Yaşam Alanları

Bir kişinin evi, ihtiyaçları değiştikçe değişebilmelidir. İhtiyaç duyulduğunda genişleyebilmeli, yeniden düzenlenebilmeli ve hatta kolaylıkla hareket edebilmelidir. Buradaki ev, nasıl yerleştirilirse yerleştirilsin, ihtiyaçlar değiştikçe geliştirilebilir, eklenebilir veya taşınabilir. Küçük ev yaşamı, büyük evi küçük bir eve sığdırmak demek değildir. Tiny house yaşam tarzını seçmeniz, dar alanlarda yaşamanın felsefesini anlamak, fazla eşyalardan kurtulmak ve hafiflemek için fırsat olabilir. Taşınabilir evler, eşyalar için bol miktarda depolama alanı sunar.

Küçük Evler ile Daha Az Tüketim Daha Çok Tasarruf

Küçük evlerde yaşamanın faydalarından biri de, tüketimin azaltılması dolayısıyla oluşan maddi tasarruftur. Daha az alana sahip olmanız gereksiz alışverişi önleyerek, daha az satın alma ile sonuçlanacaktır. Böylece hayatınızda bilinçli alışverişi başlatan bir değişim meydana gelecektir. Bu evlerde yaşamak, gerekli olanlara sahip olmak, gereksiz olanlardan kurtulmak demektir. Ekonomik olmanın ötesinde böyle tasarruflu eve sahip olmanın benzeri birçok faydası vardır. Taşınabilir bir eve sahip olmanız, sizi daha basit yaşam sürmeye yöneltecektir.

Çevresel Sürdürülebilirlik

Tekerlekli mobil evler, modüler özelliğinden dolayı, süreçte ihtiyaç duyulan şekillerde geliştirilebilir yapıdadır. Size ait müstakil yaşam imkânı sunduğu kadar, sosyal bir topluluğun parçası olacak şekilde tasarlanmıştır. Gezen evlerin üretiminde kullanılan malzemelerin büyük oranda geri dönüştürülebilir olması, çevresel sürdürülebilirlik anlamında katkı sağlamaktadır.

Gelir Kaynağı Olarak Gezen Evler

Küçük evler (tiny house), daha minimalist bir yaşam tarzı arayanlar için en iyi seçenek olmasının yanı sıra; ek gelir sağlamak için gezen evinizi kiraya verebilirsiniz. Küçük ev hareketi, yalnız yaşayan insanların yanı sıra, özellikle gençlerin de dikkatini çekmektedir. Klasik evlerdeki yüksek kira bedelleri, insanları alternatif yaşam çözümleri aramaya yöneltmektedir. Gezen evinizi (tiny house) gelir kaynağı oluşturma amacı ile kiraya vererek, kazançlı bir yatırım aracına dönüştürebilirsiniz.

Küçük Evleri (Tiny House) Kimler Alıyor?

Taşınabilir küçük evleri (tiny house) kimler alıyor? Hayatı basitleştirmek ve gereksiz yüklerinden kurtulmak isteyen, çevre bilinci ile kendi kendine yeterek ekonomik bir hayatla ilgilenen herkes denebilir.

Küçük evlerin akımı, yaşam tarzınıza en uygun evi bulmakla ilgilidir. Bu sadece evinizi ve yaşam alanınızı düzene sokmakla ilgili değil, aynı zamanda yüklerinizi ve stresinizi de azaltmakla ilgilidir. Küçük hayatın getirdiği tasarrufla finansal özgürlüğe sahip olmakla ilgilidir. İstediğiniz şeyi yapmak için zaman bulabileceğiniz hayat yaşamayla ilgilidir.

Nereden Başlamalıyım?

Tiny house (gezen evler) akımına katılmayı düşünüyor, ancak nereden başlayacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. Satın almaya karar vermeden önce, taşınabilir gezen evler hakkında bilmeniz gerekenleri incelemeniz, sağlıklı karar vermenizi sağlayacaktır. Küçük ev yaşamına başlamadan önce, gezen evler hakkında olabildiğince bilinçlenmeniz faydalı olacaktır.

Dünya’da hızla gelişen ufak çaplı ev trendi, Türkiye’de de günden güne büyüyor. Küçük ev (tiny house) sahiplerine yönelik bir web sitesi olan Tiny House Community’ye göre; 2015 yılında 30’dan fazla gelişmekte olan küçük evler topluluğu, Amerika genelinde giderek yayılmakta ve büyümektedir.

Piyasada çok sayıda farklı gezen ev modeli mevcuttur. Kendinize en uygun tekerlekli taşınabilir evi seçmeniz için danışmanlık hizmetine ihtiyaç duyduğunuzda; tam işlevli ve taşınabilir gezen evler konusundaki bilgi ve tecrübemiz ile buradayız.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir.
Tiny House Nedir ve Ne İşe Yarar?

Tiny House nedir? Küçük evleri ya da gezen evler olarak duymuş olabilirsiniz. Tiny house, küçük ev tabirinin İngilizce'deki karşılığıdır. Tiny House, en kısa tabiri ile küçük ev anlamına gelmektedir. Son zamanlarda Türkiye'deki konut sektöründe popülerliliği artan bu kavram, sadece "küçük ev" demek değildir. Küçük evlere Devamını okuyun.

tiny house, küçük evler
Tiny House Akımı Nedir?

Konut sektöründe, özellikle son yıllarda hızla yükselen ya da adını sıkça duyduğumuz; tiny house (küçük ev) akımının ne olduğunu merak mı ediyorsunuz? İşte size konuyla ilgili detaylı bilgiler. Küçük ev hareketinin dünyada ne zaman, nasıl veya hangi nedenlerle ortaya çıktığını; kısa sürede bu kadar neden Devamını okuyun.