tekerlekli evler, küçük evler, minimal evler

Sık Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular

Son yıllarda Dünya’da oldukça rağbet gören ve Türkiye’de de yaygınlaşan, taşınabilir küçük evlerle (tiny house) ilgili merak ettiklerinizi burada bulabilirsiniz. Gezen evler hakkında hazırladığımız sık sorulan soruların ve cevapların, taşınabilir evler hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişileri bilgilendirmesini umuyoruz.

Küçük Evler (Tiny House) Hakkında Merak Edilenler

Ev konforunda mobil evler hakkında sık sorulan soruları bir araya getirdik. Güvenliğinden ısınmasına, su sisteminden cephe malzemesine, gezen evler hakkında merak edilen hususları burada inceleyebilirsiniz.

Gezen evlerde yaşamak için nelere ihtiyacınız olabileceğini ve uymanız gereken yasal prosedürleri öğrenebilirsiniz. Taşınabilir tekerlekli evlerin nerelerde kullanılabileceği, nakliye yöntemleri, enerji çözümleri ve konumlandırma şartları hakkında bilinçlenebilirsiniz.

Gezen evlerin güvenliği nasıl sağlanmaktadır?

Gezen evlerin güvenlik önlemleri, bu aracı nerede kullanacağınızla ilgili olarak değişmektedir. Güvenliğinden şüphe etmediğiniz bir arazide olduğunuzu düşünüyorsanız, herhangi bir güvenlik önlemi almanız gerekmeyebilir. Ancak, kapı ve pencerelere kepenk sistemleri, gezen evlere opsiyonel olarak kurulabilmektedir. Ayrıca cep telefonunun çektiği her yerde çalışabilen, kurulumunu sağladığımız mobil güvenlik, kamera ve siren sistemi ile caydırıcı önlemler almak da mümkündür.

Küçük evlerde (tiny house) ısınma nasıl sağlanmaktadır?

Üretimini gerçekleştirdiğimiz tüm gezen evlerde, ısınma amaçlı standart olarak uygun BTU (British Thermal Unit / İngiliz Termal Isı Birimi) değerinde klima tesisatı kullanılmaktadır. Isınma amacı ile elektrik ile ilgili sorun yaşamayacağınız yerlerde klima, elektrikli ısıtıcılar ve elektrikli yerden ısıtma sistemleri de kullanabilirsiniz. Elektrik sorunu yaşadığınız yerlerde veya elektrikli ısınmaya alternatif olarak, uygun izolasyon yapıldıktan sonra, odun sobaları ve hermetik bacalı propan sobaları da gezen evlerde sıkça kullanılmaktadır.

Mobil evlerde yaşamak için herhangi bir yasal izin alınmasına gerek var mıdır?​​

Gezen evler bir ev, ofis veya iş yeri gibi gözükse de; plakası, ruhsatı, kara yolları çıkış izinleri bulunan bir araç statüsündedir. Bu tarz tekerlekli küçük evler, resmi olarak çekme karavan olarak tanımlanmaktadır. Gezen evlerin ruhsatlı araç olmasından dolayı, aracınızı park edebileceğiniz her yerde kullanılabilir. Taşınabilir tekerlekli küçük evinizi, bir otomobilin park edebileceği her noktada konumlandırmanız mümkündür.

Gezen evlerin herhangi bir vergisi var mıdır?

Gezen evler bir motora sahip olmadığından dolayı, motorlu taşıtlar vergisine tabii değildir. Ancak, kara yollarında seyir halinde iken, tekerlekli küçük evlerin geçerli muayene işlemlerinin yapılmış olması gerekmektedir. Karayoluna çıkmayacağınız uzun süreli durumlarda, plakanızı noter aracılığı ile trafikten çekerek, yıllık araç muayene zorunluluğunu ortadan kaldırmanız da bir seçenektir.

Küçük evlerin ruhsatını almak için hangi işlemler yapılmaktadır?

Gezen ev türündeki araçların, yeterliliği olmayan bir firma tarafından üretilmesi, araçların ruhsatlandırılamaması gibi önemli bir probleme neden olmaktadır. Prefabrik yapı sektöründeki yetkinliği olmayan firmalar nedeniyle, taşınabilir evlerde maalesef bu duruma oldukça sık karşılaşılmaktadır. Tüketicilerin bu konuda bilinçlenmesi ve mağdur olmamaları için tip onay belgesi gereklidir.

Torto House, tip onay belgesi bulunan, Avrupa normlarında üretim yapan ve bunu belgeleyebilen uluslararası yetkinliğe sahip bir gezen ev üreticisidir. Firma yeterliliğimiz sayesinde, üretimini gerçekleştirdiğimiz her ürün, plakalı ve ruhsatlı birer karavan statüsünde olmak üzere, kurallara uygun şekilde kara yollarına çıkabilmektedir.

Taşınabilir evleri çekmek için gereken yasal prosedürler nelerdir?

Gezen evleri tercih ettiğinizde, tüm nakliye işlemleriniz firmamız tarafından karşılanır. Satın aldığınız küçük evinizin nakliye hizmetini, fiyata dahil olarak bedelsiz sunmaktayız. Ancak daha sonraki süreçte, yasal olarak karavan statüsünde olan gezen evinizi çekmek istediğinizde, yeni karayolları yönetmeliğine göre, BE sınıfı sürücü belgesine sahip olmanız gerekmektedir.

Bununla birlikte elbette ki, çekmek istediğinizin aracın çeki demirinin aracınıza takılı olması gerekmektedir. Aracınızdaki çeki demirine ait gerekli işlemler yapılmış ve ruhsatınıza işlenmiş olmalıdır. Eğer gezen evinizin yerini bu prosedürlere takılmadan değiştirmek isterseniz, firmamızdan tekrar nakliye talebinde bulunabilirsiniz.

Gezen evleri herhangi bir araziye koymak için imar izni gerekli midir?

Gezen evler gibi taşınabilir tekerlekli küçük evler, karayolları yönetmeliği çerçevesinde üretilmektedir. İmar kanunu, yapıların plan, fen, sağlık ve çevre şartlarına uygunluklarını sağlamak amacıyla düzenlenmiş bir kanundur. Gezen evler, tip onay belgesi, plakası ve ruhsatı ile yasal olarak karavan statüsünde yer alan bir araçtır. Buna göre gezen evler, yasal olarak bir yapı değil hareketli bir araçtır.

Hareketli küçük evler, taşınabilir özelliğinden dolayı karayolları yönetmeliklerine tabiidir. Bu nedenle gezen evler, imar izni gerektirmeksizin istenilen imar planındaki arsaya konulabilir. Ayrıca gezen evler, ilgili yönetmelikler kapsamında, yasal olarak park etmiş bir karavan olarak tanımlanmaktadır.

Taşınabilir evleri bir yere koymadan önce zeminde neler yapılması gerekir?

Gezen evlerin dört köşesinde birer kriko ve dört adet lastik bulunmaktadır. Ürün standart olarak bu sistem üzerinde 8 noktadan zemine temas ederek konumlanmaktadır. Küçük evlerin yumuşak zeminlerde batmaması için, kriko uçlarında beton veya ahşaptan üretilen, 40×40 cm ebadında pabuçlar yer almaktadır. Bu özelliği sayesinde gezen evler, hiçbir altyapı hazırlığı gerektirmeden istenilen araziye kolaylıkla konumlandırılabilir.

Buna ek olarak, ihtiyaç duyulduğunda zeminin tesviyesi, konulacak alana çakıl ve benzeri granüler malzeme serilmesi gibi önlemler de alınabilir. Bu önlemler, bu tarz küçük evlerin zaman içerisinde zemine güvenli şekilde oturması açısından önerilmektedir.

Gezen evleri taşımak için nasıl bir araca ihtiyaç vardır?

Gezen evler, tasarım aşamasındaki mühendislik hesaplamaları ile ağırlık merkezi dengelenerek üretilen mobil araçlardır. Bu nedenle, gezen evleri hareket ettirmek için sadece tekerleklerdeki sürtünme kuvvetinin aşılması yeterlidir. Bu yapıdaki taşınabilir tekerlekli evler, ortalama binek bir otomobil ile rahatlıkla çekilebilir. Ancak dik rampa ve yokuşlarda 4×4 bir araca ihtiyacınız olabilir. Gezen evlerin taşınması, uzun yol seyahatlerinizde dört çekeri bulunan bir arazi aracı ile oldukça avantajlı olacaktır.

Torto House’un ürettiği gezen evler kaç yıl garantilidir?

Üretimini gerçekleştirdiğimiz tüm gezen ev modelleri 2 yıl garantilidir. Gezen evlerin garanti kapsamı dingil ve aks sistemi, iç, dış ve çatı kaplamaları, doğramalar, elektrik, su ve klima tesisatlarını içerir. Küçük evi oluşturan tüm malzemeler, dingil kapasitesi aşımı olmadan kullanıldığı durumlarda, firmamız tarafından 2 yıl garanti kapsamındadır. Belirtilen malzemelerin imalatlarından kaynaklanan olumsuz durumlar, garanti kapsamında değerlendirilerek gereken şekilde giderilir.

Küçük evlerin dış cephesi hangi malzemeden üretilmektedir?

Üretimini gerçekleştirdiğimiz tüm gezen ev modellerinin dış cephelerinde, thermowood (ısıl özellikli ahşap) işlemi uygulanan ahşap malzeme kullanmaktayız. Thermowood, ahşabın yüksek ısıya tabi tutulması ile elde edilen bir üründür. Isıl işlem sırasında ahşabın içerisinde bulunan bağıl su ve reçine alınarak, ahşabın direnç seviyesi artırılır.

Bu işlem sayesinde, ahşap bulunduğu ortamın nem değişikliklerine karşı, normal ahşaba göre çok daha dayanıklı hale gelir. Isıl işlem esnasında, bağıl nemini ve reçinesini kaybeden ahşabın izolasyon kabiliyeti de artırılmış olur. Thermowood’un üretiminde sadece ısı ve su buharı kullanılır. Ahşap bünyesindeki bu uygulamada, çevreye zarar verebilecek hiçbir kimyasal madde kullanılmamaktadır.

Gezen evlerde atık su gideri nasıl sağlanmaktadır?

Gezen evlerdeki atık suyun gider tesisatı, küçük evinizi ne kadar süre ve nerede kullanacağınıza göre çeşitlilik göstermektedir. Kanalizasyon şebekesinin bulunduğu yerlerde, direkt olarak ilgili şebekeye bağlantı yapılarak atık su aktarılabilir. Uzun süreli konaklamalarda, hazır foseptik çukurları ile pis suyun dışarıya atım problemi çözülebilir.

Uzun süreli yolculuk durumlarında ise, karavan, tekne veya benzeri araçlarda kullanılan pis su tankları aracın içerisine konulabilmektedir. Gezen evlerde pis suyun atımı konusundaki bu çözümlerin hepsi, bir küçük ev içerisinde aynı anda tesis edilebilir. Gezen evlerdeki atık su gideri konusunda, her farklı durumda ve ortamda gereken çözümler uygulanabilir.

Küçük evlerde temiz su ihtiyacı nasıl sağlanmaktadır?

Gezen evlerin temiz su ihtiyacı, herhangi bir içme suyu şebeke bağlantısı ile direkt olarak sağlanabilir. Bunun mümkün olmadığı durularda ise, çeşitli hacimlerdeki su depolarının arazi üzerinde müsait bir alana yerleştirilmesi de bir seçenektir. Gezen evlerdeki temiz su ihtiyacı, araç içi su tesisatının şebekeye bağlanması ya da dışarıdan depo desteği ile kolaylıkla çözülebilmektedir.

Gezen evlere güneş paneli eklenebiliyor mu?

Evet, gezen evlerde güneş paneli kullanılabilir. Öncelikle, g​ezen evler içerisinde bulunan elektrikli aletleriniz içerisinde, hangilerinin güneş paneli ile çalıştırmak istendiğinin belirlenmesi gereklidir. Sonraki adımda, küçük evinizde ihtiyaç duyacağınız ortalama enerji miktarı hesaplanmalıdır. Bu hesaplamaya göre gereken güneş enerjisini sağlayan güneş paneli, tüm gezen ev modellerine adapte edilebilir.

Gezen evlerin sevkiyatını hangi illere yapıyorsunuz?

Tasarım ve üretimini gerçekleştirdiğimiz gezen evleri, Türkiye’nin tüm illerine ulaştırabilecek alt yapıya sahibiz. Ayrıca gezen evlerin nakliye hizmeti fiyatlarımıza dahildir. Küçük evlerin nakliyesinde sadece feribot sefer ücreti alıcıya aittir.

Taşınabilir tekerlekli evlerin alış ve satış işlemi nasıl yapılır?

Gezen evler, plakası ve ruhsatı bulunan, çekme karavan statüsünde bir araçtır. Normal bir araç devrini yaptığınız gibi, noterden tekerlekli küçük evlerin alış ve satış işlemlerini gerçekleştirmeniz yeterlidir.

Gezen evlerin (tiny house) ağırlığı ne kadardır?

Gezen evlerin ağırlıkları ihtiyaca ve modele göre farklılık göstermektedir. Taşınabilir küçük bir evin ağırlığı ortalama olarak 2.000 kg ile 3.500 kg arasında değişkenlik göstermektedir.

Gezen evlerde hangi tür lastik kullanılmaktadır?

Tüm gezen ev modellerinde, üzerindeki küçük evi taşıyan lastikler C tipi yük lastikleridir.