tiny house, küçük evler

Tiny House Akımı Nedir?

Tiny House Akımı Nedir?

Konut sektöründe, özellikle son yıllarda hızla yükselen ya da adını sıkça duyduğumuz; tiny house (küçük ev) akımının ne olduğunu merak mı ediyorsunuz? İşte size konuyla ilgili detaylı bilgiler. Küçük ev hareketinin dünyada ne zaman, nasıl veya hangi nedenlerle ortaya çıktığını; kısa sürede bu kadar neden hızla yayıldığını öğrenebilirsiniz. Taşınabilir küçük evlerin tarihi hakkında edineceğiniz bilgiler bu konudaki fikirlerin daha sağlıklı oluşmasını sağlayacaktır. Karar verirken, tercihlerinizi olumlu yönde etkileyecektir. Ayrıca, 1970’lerden günümüze küçük ev akımının dünyada kabul görmesini sağlayan; mimar ve yazarların yeni nesil minimal yaşam tarzının gelişmesine nasıl katkı sağladığını da öğrenebileceksiniz.

Küçük Ev Akımı ve Tiny House Hareketi Nedir?

Tiny house akımı yaşam alanlarını küçülterek, basitleştiren ve gerekeli alanda yaşamayı savunan, mimari ve sosyal harekettir. Bu hareket basit yaşam tarzını temsil eden önemli ikonlardan birine dönüşürken; aynı zamanda mevcut konut endüstrisi için çevre dostu çözüm olarak günden güne kabul görmektedir.

Taşınabilir küçük evde yaşamanın çeşitli nedenleri vardır. Bu yaşam tarzını tercih eden birçok insan, hayatta neye değer verdiklerini yeniden düşünme fırsatı bulur. Tiny house topluluklarını güçlendirmek, çevreyi iyileştirmek, aileleriyle vakit geçirmek ve para biriktirmek için fırsat olarak görmektedir.

Taşınabilir Ev Akımı Nasıl ve Nerede Ortaya Çıkmıştır?

1999 yılında Amerika’nın Iowa eyaletinde ilk küçük evi inşa ederek dünyada taşınabilir ev trendini ilk gerçekleştiren Jay Shafer; gezen evlerin ilk kurucularından biridir. Jay Shafer, ülke çapında oldukça ilgi gören üçgen çatılı; verandalı, taşınabilir minik ev tasarlayarak yıllarca orada yaşadı. Daha sonra küçük evler inşa etmek için şirket kurdu, birçok insanın minimal yaşam tarzını benimsemesini sağladı.

Dünya ekonomisinde 2007 yılından 2009 yılına kadar yaşanan durgunluk ile birlikte; uygun fiyatlı, çevre dostu konut çözümleri sağladığı için oldukça ilgi görmüştür. 2008 yılında Amerika’daki konut krizi, niş bir fikri uygulanabilir alternatife dönüştürdü. Ekonomideki durgunluk ile birlikte, yüksek konut bedelleri karşısında büyük zorlukların yaşandığı bir dönemde, herkes daha ucuz yaşamın yolunu araştırıyordu. Bu araştırma, geleneksel mülk anlayışına yenilikçi alternatif olarak insanların küçük evleri keşfetmelerine yol açtı. O günden bugüne muhtelif nedenlerle ek mülke ihtiyaç duyan aileler; evine yakın fakat sessiz ofise ihtiyaç duyan kişiler için mükemmel çözüm haline gelmiştir.

Tiny House Akımı Hakkındaki İlk Yayınlar

Yazar ve fotoğrafçı Lloyd Kahn’ın, 1973 tarihli “Shelter” (Barınak) adlı kitabı da; gezen ev akımının yaygınlaşmasına önemli katkı sağalayan ilk kitaplardan biridir. Küçük ev yaşam tarzı hakkında çok sayıda kitabın yazarı olan; ödüllü mimar Lester Walker’ın, 1987 tarihli “Tiny Houses” adlı kitabı da, basit yaşam fikrinin dünyada yayılmasında oldukça etkili olmuştur.

Mimar Sarah Susanka 1997 yılında, “The Not So Big House; A Blueprint for the Way We Really Live” adında kitap yazdı. Kitabın adı; O Kadar Büyük Olmayan Bir Ev: Gerçekten Yaşayabileceğimiz Şekilde Bir Plan. Bu kitap, küçük ev hareketinin başlamasında ve dünyada hızla yayılmasında oldukça etkili olan ilk yayınlar arasındadır. Elbette ki günümüzde, minimal yaşam tarzının en büyük temsilcilerinden biri olan bu küçük ev akımı hakkında; belgeseller, diziler, TV programları, YouTube videoları veya bilgilendirici blog yazılarına sıkça rastlamak mümkün.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir.
Küçük Ev Maliyetleri Avantajları ve Finansal Faydaları

Tiny House yaşam tarzının maliyet avantajı ve finansal faydaları oldukça fazladır. Sadece küçük ev isteyenler için, çok daha az maliyetlerde ekonomik şekilde ev sahibi olma imkânı sunmaktadır. Bu durum, büyük maliyetlere gücü yetmeyenler için bile ev sahibi olmanın mümkün olduğu anlamına gelmektedir. Küçük ev trendi Devamını okuyun.

Tiny House (Küçük Ev) Neden Tercih Ediliyor?

Gezen evler neden tercih ediliyor? Taşınabilir gezen ev sahiplerinin, küçük ev trendini tercih etmelerinin birçok nedeni vardır. Hayatlarını basitleştirmesi, özgürlük hissî vermesi, sürdürülebilirlik sağlaması ve ekonomik olması gibi; tiny house yaşamı daha nice avantajlar sunmaktadır. Bu yazıda, küçük evlerdeki (tiny house) modüler yaşam alanlarından; daha Devamını okuyun.