tiny house ebatları, gezen evlerin ebatları, küçük evlerin ölçüleri

Gezen Evler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gezen Evler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bir küçük ev (tiny house) sahibi olmanız, kendinize bu hayatta tanıyacağınız en iyi şans olabilir. Bir gezen ev sahibi olmanız size gerçekten iyi gelebilir. Hayatınıza katacağı değer yanında, gezen evler hakkında bilinmesi gerekenlere de göz atmanızın faydalı olacağını düşünüyoruz.

Alan Kısıtı

Küçük ev (Tiny house) yaşam tarzı, tek kişi yaşayanlar ve iki kişilik aileler için son derece idealdir. Gereken şartlar sağlandığında küçük aileler için de tercih edilebilir. Gezen evler, doğası gereği kısıtlı kullanım alanına sahiptir. O nedenle, bu tarz mini mobil evlerde yaşayacak maksimum kişi sayısı oldukça azdır.

Alan kısıtı nedeni ile gezen evler, özellikle kalabalık aileler için uygun olmayabilir. Ailedeki kişi sayısı, fertlerin minimal yaşamdan beklentileri göz önüne alındığında, küçük evlerin (tiny house) bazı aileler için dezavantajlı olduğu söylenebilir.

Seyahat İzni

Gezen evlerin (tiny house) sadece kurulumu için değil, nakliyesi esnasında çekici ile kara yolunda taşımak için de bazı izinler gerekmektedir. Taşınabilir tekerlekli evlerin genişliği, büyüklüğü gibi hususlar, yasal olarak ilgili mevzuat gereği, evinizi taşımanıza engel teşkil edebilir.

Yola çıktığınızda sorun yaşamamak için, kara yollarından gerekli izin ve ruhsatları almanız gerekmektedir. Bu izinlerin onaylanma ve kabul görme işlemleri elbette ki zaman alabilir. Bu durum, hemen seyahate çıkmak isteyenler için bir engel teşkil etse de, güvenli bir nakliye için önemli bir gerekliliktir.

Sınırlı Teknoloji

Amacı minimal bir yaşam olan gezen evler (tiny house) yaşamı, normal evlerdeki gibi her türlü elektronik eşya ve yardımcı aletlerin hepsini barındıramayacaktır. Televizyon ve diğer teknolojik ürün meraklıları bu konuda hüsran yaşayabilirler. İçinde fırın, buzdolabı, çamaşır makinası, daha büyük mekanlarda ise bir de bulaşık makinası bulunabiliyor. Alanın küçük olması fazla eşya kullanımına engeldir.

Bu nedenle asgari eşya mümkünse de birden çok işleve sahip eşyaya yer verilmesi gerekmektedir. Eğer şanslı bir arazi üzerindeyseniz internet bağlantınız olabilir. Aksi bir durumda internet kullanma şansınız bulunmamakta. Bu yaşam şekli hayatının büyük bir bölümünde teknolojiye yer veren kişiler için uygun değildir.

Uygun Arazi

Küçük evler (tiny house) yaşamı için için uygun arazi seçimi ve özellikle yasal olması fazlasıyla önem taşımaktadır. Konut arazisi, kalıcı konut alanları, özel inşaat alanları, tatil evleri alanları, kamp alanları gibi yasal yerlerde konaklamak daha cazip hale gelmektedir.

Eğer ki uygun bir arazi bulunamaz ve yasal izinler alınmaz ise bazı pürüzlerle karşılaşabilirsiniz. Belli kurallara göre yaşayamayacak olanlar ve bu izinler ile uğraşmak istemeyenler için gezen evler yaşamı uygun olmayacaktır. Arazi için yasal izinler almak çok önemli. Yerleşilen arazi yasal olarak uygun bir alanda değil ise bazı sıkıntılar yaşanabilir. Bu durumda uygun bir arazi satın alınabilir.

Maliyet Unsuru

Uygun bir arazi bulmak bu evlerde yaşam için en önemli unsurdur. Arazi bulma evresi oldukça zordur. Gezen evler isteğe göre, herhangi bir arazide yaşamaya uygun değildir. Bazı kanunlar, keyfi yerleşme isteğinin önüne geçmektedir. Bunun için öncelikle gerekli izin evrakının hazırlanması gerekir. Satın alma işlemine alternatif olarak arazi kiralama sistemi tercih edilen durumların başında gelir.

Bu işlemlerden sonra evinizin dizaynı ya da yerleşme durumlarına geçebilirsiniz. Bu evrede maliyet biraz daha artmaya devam edecektir. Eğer küçük evler (tiny house) satın alınmayıp, kiralandı ise maliyeti biraz daha düşük olacaktır. Geriye, harcama yapılacak kısım olarak dizayn, enerji ve eşyalar kalacaktır. Gezen evler maliyeti sonraları çok düşük olsa da ilk etapta fazla olduğu için tercih edilmeme nedenlerinden olabilir.

Sabit Ölçü Zorunluluğu

Gezen evler (tiny house) serbest ölçülerde yapılamamaktadır. Sanılanın aksine belli ölçü standartları vardır. Bu da ilk etapta ev büyüklüğü konusunda kısıtlamayı getirir. En fazla 50m²’lik bir alana, yükseklik olarak ise 3,5 m ve altında bir yüksekliğe sahip olmalıdır. Bu ölçülerin üstündeki evler hem konaklama hem de yasalar konusunda sıkıntı çıkarmaktadır. Bu da geniş ailelerin bu evlerde yaşama şansını düşürmektedir.

Nüfusu kalabalık ailelerin konaklayamayacak olması tercih edilmeme sebeplerinden bir tanesidir. Özellikle mahremiyete önem veren kişiler içinde sıkıntı doğurabilir. İçerisinde yeterince kapı ve bölmelerin olmaması, şahsi dolap sayılarının yetersiz olması ve geniş alana önem veren kişiler için gezen evler yaşamı dezavantajlı olabilir.

Doğayla iç içe olmak, kuş sesleriyle uyanmak, kapalı bir alan yerine geniş bir bahçede yaşam sürdürmek oldukça keyifli olacaktır. Şehirden uzakta daha temiz oksijen almak, sağlığınıza olumlu etki edecektir. Az maliyetle evinizi daha özgürce dizayn edebilmek, potansiyelinizi artıracaktır. Tüm bunlar düşünüldüğünde, bir gezen ev sahibi olmanız size gerçekten iyi gelebilir.